اخبار و رویدادها

19 دی 1396

بانکداری باز، ضرورتی برای رقابت

از ابتدای خلق فلسفه مدیریت، مدیری وجود نداشته است که علاقه​ مند به ایجاد سرعت و سهولت در فرایندهای سازمان خود نباشد. چرا که این موضوع باعث ایجاد مزیت​ های رقابتی متعددی در بدنه سازمان و ارتباط با ذینفعان می​ شود. اما این موضوع به آرزویی دست نیافتنی برای بسیاری از سازمان​ ها و برگ برنده ای برای تعداد کمتری از آن​ ها تبدیل شده​ است. 
پاشنه آشیل سازمان​ ها در این عدم موفقیت،  هدر رفتن زمان در تصمیم​ گیری​ ها به دلیل عدم دسترسی آنی به داده¬ها، وجود فرآیندهای بروکراتیک و پیچیده، مواجهه با خطای انسانی، وابستگی دائمی به سیستم‌های برون​ سازمانی مانند وابستگی به بانک‌ها برای انجام فرآیندهای مالی است. 

امروزه تمام شرکت​ های پیشرو در دنیا با تکیه بر تکنولوژی‌های نوین، در بستری امن، سریع و ساده با دریافت راهکارهای شخصی​ سازی شده، به مزیت​ های رقابتی مناسبی دست یافته​ اند. از آن​ جایی که استفاده از خدمات بانکی وجه اشتراک تمام کسب و کارهاست، راهکارهای این حوزه موارد استفاده بیشتر و مهم​ تری دارند.

به عنوان مثال شرکتی مانند CISCO با استفاده از این دسته از خدمات در حوزه مالی، بدون رفت و آمد به بانک، دسترسی در لحظه به اطلاعات حساب​ ها، چک​ ها و گردش اطلاعات خود دارد. همچنین تمامی پرداخت​ های خود به ذینفعان و تأمین​ کنندگان را از طریق نرم​ افزارهای درون سازمانی خود و با دسترسی به حساب​ های بانکی، پرداخت می​ کند. CISCO از این طریق توانسته​ است با حل یکی از سخت‌ترین، پیچیده‌ترین و حساس‌ترین فرآیندهای سازمان و تبدیل آن به یک مزیت رقابتی، جایگاه هفتمین شرکت برتر فناوری اطلاعات در دنیا را کسب کرده و در یک دهه درآمد خالص خود را به میزان 2 برابر افزایش داده است. دستیابی به داده¬های آنی ارزشمند، حذف خطاهای انسانی، بالا بردن رضایت مشتریان، کارمندان و ذینفعان نیز از دیگر مزایای استفاده از این سرویس​ ها است. دستیابی آنی به داده​ های ارزشمند، به مدیران  CISCO امکان داده تا تصمیم​ های اثربخش و حیاتی را در زمان مناسب اتخاذ کنند.

در کشور ما نیز کسب و کارهای پیشرو و نوآور در این مسیر گام برداشتند و برای ایجاد مزیت¬های رقابتی و ورود به بازارهای بین​ المللی به دنبال این راهکارها هستند. در نتیجه، بازیگرانی در این عرصه شروع به فعالیت کرده​ اند تا این مسیر را هموار کنند. یکی از اصلی​ ترین بازیگران ارائه این خدمات، فینوتک است. فینوتک، این امکان را فراهم کرده​ است که کسب و کارها در هر ابعاد و اندازه​ ای، بتوانند خدمات بانکی را در محیط​ های نرم​ افزاری خود پیاده​ سازی کنند و در نتیجه مانند بسیاری از شرکت​ های بزرگ در دنیا، وابستگی خود را به بانک​ ها کاهش دهند.
برای اطلاع بیشتر از راهکارها و فعالیت​ هایی که در این حوزه انجام می​ شود، می توانید به آدرسfinnotech.ir  مراجعه کنید.